Rok jubileuszowy, zgodnie z biblijną tradycją, żyjącą w Kościele, to czas odpustu, łaski, darowania długów – Bóg wyzwala człowieka z więzów grzechu i jego konsekwencji oraz innych przemożnych sił, dając wiarę, z której rodzi się nadzieja.
Przeżycie Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów Synodu Archidiecezji Wrocławskiej o nawróceniu i odnowie życia Kościoła.
Trzy przestrzenie przeżywania Roku Jubileuszowego w diecezji:
SPOTKANIA CENTRALNE
1.otwarcie Roku Jubileuszowego – 29 grudnia 2024
Franciszek, „Spes non confundit” (nr 6): „Postanawiam również, że w niedzielę 29 grudnia 2024 r., we wszystkich katedrach i konkatedrach, biskupi diecezjalni będą sprawować Eucharystię jako uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego, zgodnie z Rytuałem, który zostanie przygotowany na tę okazję […] Niech pielgrzymka z kościoła wybranego na collectio [tj. zgromadzenie], do katedry, będzie znakiem drogi nadziei, która oświecona Słowem Bożym jednoczy wierzących. Niech podczas tej pielgrzymki odczytywane będą niektóre fragmenty niniejszego Dokumentu i niech będzie ogłoszony ludowi Odpust Jubileuszowy, który będzie można uzyskać w Kościołach partykularnych, zgodnie z przepisami zawartymi w tym samym Rytuale obchodów Jubileuszu. Podczas Roku Świętego, który w Kościołach partykularnych zakończy się w niedzielę 28 grudnia 2025 r., należy zatroszczyć się o to, aby Lud Boży mógł przyjąć z pełnym udziałem zarówno głoszenie nadziei łaski Bożej, jak i znaki potwierdzające jej skuteczność”.
2. Zamknięcie Roku Jubileuszowego – 28 grudnia 2025
3. Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego – 7 czerwca 2025, sobota, ze wspólnotami diecezji, w kościele NMP na Piasku; elementem czuwania będzie wspomnienie Soboru Nicejskiego, z jego znaczeniem dla naszego dziś: wyznania wiary i synodalności.
Franciszek, „Spes non confundit” (nr 17): „Podczas nadchodzącego Jubileuszu przypadnie bardzo ważna rocznica dla wszystkich chrześcijan. Upłynie bowiem 1700 lat od obchodów pierwszego wielkiego soboru powszechnego, Soboru Nicejskiego […] Rok Jubileuszowy może być ważną okazją do ukonkretnienia tej formy synodalnej, którą wspólnota chrześcijańska postrzega dziś jako coraz bardziej konieczny wyraz, aby lepiej odpowiedzieć na pilną potrzebę ewangelizacji: wszyscy ochrzczeni, każdy z własnym charyzmatem i posługą, współodpowiedzialni, aby wielorakie znaki nadziei świadczyły o obecności Boga w świecie.
4. Synodalne spotkanie jesienne – listopad 2025; połączone z 60 rocznicą orędzia Biskupów polskich do niemieckich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” (sama rocznica wypada 18 listopada 2025 r., wtorek); pielgrzymka do katedry; do tego czuwanie modlitewne przed pierwszą sesja roboczą synodu;
WYDARZENIA W RAMACH SYNODU
Synod Archidiecezjalny jest wystarczającą przestrzenią dla przeżycia Roku Jubileuszowego: przestrzenie nawrócenia (komunia – formacja – misja), zespoły synodalne, medytacja słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania w parafiach i w dekanatach; w treść tych spotkań wpisuje się główne założenie Roku Jubileuszowego.
KOŚCIOŁY JUBILEUSZOWE – ZNAKI NADZIEI – SZLAKI WIARY – OAZY DUCHOWOŚCI
powyższe określenia zawarte są w papieskiej bulii (nr 5 i 7-15).
W diecezji zaznaczymy dwa rodzaje miejsc: kościoły stacyjne oraz „znaki nadziei”. Utworzą one „szlaki wiary”, drogi pielgrzymek, których centrum będzie katedra.
1. Kościoły jubileuszowe
To miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać tu łaskę odpustu (według dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r.) oraz „napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pokuty, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia” („Spes non confundit”, nr 5). Sprawowany będzie tu sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: piękna, godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu; por. Franciszek, „Spes non confundit”, nr 5: „W Kościołach partykularnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie kapłanów i wiernych do spowiedzi oraz na dostępność tego sakramentu w formie indywidualnej”.
Z tą sprawą łączy się posługa Misjonarzy Miłosierdzia; Franciszek, „Spes non confundit”, nr 23: „Podczas ostatniego Nadzwyczajnego Jubileuszu ustanowiłem Misjonarzy Miłosierdzia, którzy nadal wypełniają ważną misję. Niech pełnią swoją posługę także podczas nadchodzącego Jubileuszu, przywracając nadzieję i przebaczając za każdym razem, gdy grzesznik zwraca się do nich z otwartym sercem i skruszoną duszą”.
2. Znaki nadziei
Papież Franciszek podkreśla w swej bulli, aby Kościół dawał świadectwo zbawczej obecności Boga poprzez ukazanie „znaków nadziei” („Spes non confundit”, nr 7). Wymienił i opisał owe „znaki”; związane są one z: pokojem, ludzkim życiem, z więźniami, chorymi, młodzieżą, migrantami, osobami starszymi i ubogimi.
Na „mapie diecezji” te znaki nadziei istnieją – to liczne miejsca, gdzie jako przyjaciele Jezusa dzielimy się swą nadzieją z chorymi, samotnymi, więźniami, osobami uzależnionymi, migrantami.