Rozpoczął się wiosenny etap prac synodalnych. Został on zainicjowany na dniu skupienia członków komisji synodalnych w Bardzie, w dniach 24-25 kwietnia 2025.
Zbierający wszystko “Dokument roboczy”
Wszystkie wypracowane do tej pory materiały synodalne trafiły do jednego dokumentu roboczego, tzw. “Instrumentum laboris”. Na jego treść składa się: 1) pięć dokumentów komisji synodalnych, 2) uwagi do tych dokumentów przesłane z dekanatów diecezji, 3) uwagi rozeznane w ramach prac Komisji Głównej. Ten jeden dokument liczy 189 stron.
Złączenie pięciu dokumentów komisji oraz odpowiadających im uwag z dekanatów w jeden spójny tekst było naturalną decyzją. Dokumenty komisji zawierały bowiem refleksje nad tymi samymi sprawami, nieraz przedstawiały te same propozycje, w innych sprawach prezentowały odmienne stanowisko. Dalsza praca nad pięcioma osobnymi dokumentami doprowadziłaby do niespójności. Teraz komisje pracują razem, znają i widzą siebie nawzajem.
Komunia – formacja – misja
“Instrumentum laboris” ma trzy rozdziały: A. Komunia. B. Formacja i C. Misja. Odpowiada to pierwszemu rozeznaniu podjętemu na parafiach, których owocem była trzyrozdziałowa “Synteza presynodalna”. Pozostajemy więc konsekwentnie na tej samej drodze, którą zaczęliśmy w lutym roku 2023.
Każdy z rozdziałów zawiera najpierw wprowadzenie (opisujące znaki czasu, odnowę życia, jej duchowe źródła oraz niezbędne warunki), potem zaś refleksje nad komunią, formacją i misją na trzech poziomach: diecezji, dekanatu i parafii. Celem synodu jest bowiem przemiana parafii, bo tam toczy się codzienne życie wiernych. Ale do tego konieczne jest wsparcie z dekanatu i z diecezji.
Rozdział A. Komunia zawiera pierwsze owoce rozeznania w kwestii duszpasterstwa, finansów, administracji i komunikacji. Rozdział B. Formacja zawiera założenia programowe w czterech przestrzeniach: przygotowania do sakramentów wtajemniczenia, formacji rodzin, formacji stałej wiernych oraz do służby w Kościele. Opisuje także sposoby realizacji tego programu. Rozdział C. Misja przedstawia postawę nawrócenia misyjnego, potrzebę misyjnej wyobraźni i opisuje działania ewangelizacyjne w diecezji, dekanacie i parafii.
W każdym z rozdziałów podkreślona jest rola wspólnotowego rozeznawania (będzie to zadanie rad duszpasterskich i ekonomicznych na poziomach diecezji, dekanatu i parafii), głównych kierunków działania, osób i grup odpowiedzialnych za obrócenie tego w czyn oraz opisane są sposoby realizacji.
Synod to “wspólna droga” i kierujemy się zasadami przejrzystości, dlatego każdy członek komisji synodalnych ma dostęp do całości materiałów, w tym do wszystkich uwag z dekanatów i zespołów tematycznych (i głosów indywidualnych). Uwagi prezentują w zdecydowanej większości dobry poziom, są świadectwem zaangażowania oraz oznaką duchowego i intelektualnego potencjału ludzi synodu.
Komisje i zespoły robocze
Nastąpiła reorganizacja komisji, aby ich struktura odpowiadała nowym zadaniom związanym z pracą nad trzema rozdziałami “Instrumentum laboris”. Dotychczasowe komisje zostały przekształcone w trzy nowe: 1. Komunia (przewodniczący bp Jacek Kiciński), 2. Formacja (przewodniczący bp Maciej Małyga), 3. Misja (przewodniczący p. Tomasz Piechnik).
Praca przebiega w mniejszych zespołach roboczych. Jest ich dwadzieścia jeden. Zespoły mają przydzielone odpowiednie podrozdziały “Instrumentum laboris”, które mają pogłębić i rozeznawać, nie w szczegółach, ale nadal pod kątem poszukiwania głównych kierunków nawrócenia i odnowy życia. Zespoły robocze grupują się w sześciu “wiązkach”: 1. Kuria, 2. Finanse, 3. Współpraca parafia-dekanat, 4. Parafia, 5. Programy formacyjne i ich realizacja, 6. Misja.
Wiosenny etap prac komisji kończy się 23 czerwca. Tego dnia wszystkie podrozdziały złożą się na kolejną wersję “Instrumentum laboris”. To ona, po językowej korekcie oraz lekturze przez Komisje Teologiczną i Prawną, trafi do rąk uczestników sesji plenarnych synodu, jesienią 2025 r.
Potrzeba modlitwy zespołów synodalnych
Prosimy o modlitwę, aby było to Boże dzieło w nas. Szczególnie zapraszamy do tego parafialne i tematyczne zespoły synodalne. Informowaliśmy, że zespoły synodalne same rozeznają formy swych dalszych spotkań – dzielenie Słowem Bożym, udział w diecezjalnym czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego 7 czerwca w kościele NMP na Piasku, organizacja parafialnego Dnia Jedności 15 czerwca 2025, udział w pielgrzymce na Jasna Górę 3-10 sierpnia 2025, pielgrzymki szlakami nadziei (www.pielgrzyminadziei.pl). W tym wszystkim pierwsza niech będzie modlitwa za komisje synodalne, najlepiej przez organizację adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach.
Nadzieja dla wszystkich. Dla każdego. Co zawieść nie może.
Spotkanie w Bardzie dało wiele nadziei. Tę nadzieję niosą ludzie, ale jej źródłem jest Jezus pośród nas “Nadzieja chwały” (Kol 1,27). Nadzieja na nawrócenie i odnowę.