Biskup Jacek prowadził Apel Jasnogórski. Powierzył Maryi sprawę synodu

– W Twoim niepokalanym sercu zamykamy wszystkie nasze sprawy i prosimy: bądź z nami w każdy czas i wspieraj nas – mówił podczas Apelu Jasnogórskiego biskup Jacek Kiciński CMF, zawierzając całą Archidiecezję Wrocławską. Podczas wieczornego Apelu, bp Jacek Kiciński podkreślił, że ostatni czas to przygotowanie do synodu diecezjalnego i rozpoczęcie duchowych przygotowań do tych wydarzeń.

Tradycyjnie już Polacy, a w tym wierni Archidiecezji Wrocławskiej zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obraz na Jasnej Górze, aby omadlać sprawy archidiecezji. Była to okazja, aby powierzyć Maryi dzieło synodu diecezjalnego. – Chcemy wsłuchać się w słowo Boże, aby to słowo przemieniało nasze serca i przyczyniało się do nawrócenia naszego życia i odnowy całego Kościoła. Chcemy od ciebie Maryjo uczyć się jak słuchać, zachowywać, rozważać i wypełniać słowo Boga. Chcemy stawać się świadkami przemiany wspólnoty naszego Kościoła – mówił hierarcha, dodając, że ma być to czas odnowy diecezji, parafii i rodziny – Pragniemy, aby czas synodu był wspólnotowym rozeznawaniem tego, co Duch Święty mówi nam w Listach do siedmiu kościołów zawartych w Apokalipsie.

Odzwierciedleniem postawy członków tych 7 Kościołów są postawy wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. – Jest w nas wiele dobra, wspaniałych inicjatyw i dzieł, które realizujemy, ale mamy świadomość, że potrzebujemy osobistej i wspólnotowej odnowy, nawrócenia naszych serc i struktur. Maryjo! Wierzymy, że ten czas, który jest przed nami, stanie się czasem wspólnotowych rekolekcji archidiecezji wrocławskiej. Prosimy, aby Duch Święty oświecał nasze serca i umysły, abyśmy poszukiwali i odkrywali wolę Boga w życiu codziennym. Dlatego dziś prosimy: Maryjo, ucz nas słuchać Boga i ludzi, rozeznawać wolę Ojca i pomagaj nam, by słowo usłyszane i rozeznane zamienić w konkretne czyny. Przed nami wiele wysiłków, bo wiele jest zadań. Spraw Maryjo, abyśmy odpowiadali na słowa Jezusa czynnym zaangażowaniem- mówił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że ważne jest zaangażowanie człowieka. Pokazane zostało to na wór cudu w Kanie Galilejskiej. -Jezus uzależnia swoje działanie od naszego zaangażowania. Dopiero wówczas dokonuje cudu przemiany wody w wino. Potrzeba nam dziś młodego wina i nowych bukłaków. […] Winem młodym jest młodość Ewangelii, to nieustanny poryw Ducha Świętego a bukłakami nasze życie i codzienne sprawy. Chcemy napełnić stągwie czystą wodą słowa Bożego, a nie ludzkiego Maryjo, bądź z nami w dziele osobistej i wspólnotowej odnowy duchowej. Wspieraj nas, gdy pojawi się zniechęcenie i próba ucieczki – wskazał bp Jacek

Na zakończenie bp Jacek Kiciński zawierzył Matce Bożej, wszystkie sprawy, całą archidiecezję oraz wiernych wszystkich stanów. – Maryjo, ucz nas kochać, jak ty kochasz. Ucz nas wierzyć, jak ty wierzysz [..] W Twoim niepokalanym sercu zamykamy wszystkie nasze sprawy i prosimy: bądź z nami w każdy czas i wspieraj nas – powiedział biskup.