Prace synodalne w dekanacie Brzeg – Południe [relacja]

21 listopada w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu odbyły się warsztaty z uczestnikami Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Księża i świeccy poznawali metodę rozeznawania wspólnotowego, zaproponowaną przez papieża Franciszka. Mówili o braku młodych w Kościele i dynamice zmian świata.

W warsztacie uczestniczyło ok. 20 osób. To członkowie parafialnych zespołów presynodalnych, którzy następnie podzielą się metodą w swoich parafiach podczas kolejnego etapu synodu diecezji, trwającego od grudnia do marca 2024. Takie szkolenia organizowane są we wszystkich dekanatach.

Świeccy, małżeństwa, duchowni zaangażowani w życie lokalnego Kościoła pracowali w grupach, odpowiadając na pytanie: „Jak wspólnota wspiera wiarę Kościoła? Co jest tutaj brakiem i trudnością?”. Zebranych ugościł dziekan i proboszcz parafii, ks. Marcin Czerepak. Wskazówek udzielał ks. Tomasz Kowalski z Sekretariatu Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

Posłuchaj:

Cz. 1. Ks. Tomasz Kowalski, Monika Kaczmarek Parafia w Brzegu

Cz. 2. Ks. Stanisław Grzechynka, Parafia w Skarbimierzu

Cz. 3. Violetta Kucharska, Parafia Lewin Brzeski

Cz. 4. Beata Cieślak z parafii w Brzegu

 

Cz. 5. Ks. dziekan Marcin Czerepak

Rozmawiała Daria Detlaf

Dekanat Brzeg-Południe to jeden z najdalej wysuniętych na zachód dekanatów archidiecezji wrocławskiej. W jego skład wchodzi dziesięć parafii: pw. św. Mikołaja w Brzegu, Miłosierdzia Bożego w Brzegu, NMP Różańcowej w Brzezinie, NMP Różańcowej w Kruszynie, Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim, św. Jana Chrzciciela w Łosiowie, św. Jakuba w Małujowicach, św. Jadwigi w Michałowie, Najśw. Serca Pana Jezusa w Pogorzeli, św. Stanisława Bpa i Męczennika w Skarbimierzu.