Pielgrzymi nadziei 2025

Już wkrótce rozpoczynamy w naszej Archidiecezji Rok Jubileuszowy 2025 “Pielgrzymi nadziei”. Spotkamy się 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, o godz. 15, w kościele NMP na Piasku. Przejdziemy w procesji do katedry. Po Eucharystii jesteśmy zaproszeni na poczęstunek do auli PWT.

Tego dnia rozpoczniemy pielgrzymowanie po szlakach nadziei. Wiodą one przez kościoły i kaplice jubileuszowe oraz przez “znaki nadziei”. Przejdziemy je ze specjalnym “Paszportem pielgrzyma”, w dwóch współgrających ze sobą wersjach – papierowej i w aplikacji www.pielgrzyminadziei.pl. W dzień otwarcia będzie można zdobyć pierwszą (niepowtarzalną) pieczątkę.

Zapraszamy na naszego Facebooka “Szlaki nadziei”.

Przygotowaliśmy unikatowe grafiki, które oznaczą Szlaki nadziei. Możesz je pobrać i używać (lecz nie ingerować w ich kompozycję).

Możesz pobrać duży baner (1,5x3m, w poziomie), który zaprasza do pielgrzymowania. Nadaje się do każdej parafii: BANER_zaproszenie ogólne1,5x3m poziomy oraz ROLLUP_1,3x3m (pionowy).

Grafikę tego typu możemy przesłać Tobie w każdym rozmiarze, także w układzie pionowym. Pisz na adres: szlakinadziei@gmail.com.

Poniżej możesz pobrać plakaty dla kościołów i kaplic jubileuszowych oraz dla “znaków nadziei” (po liturgii otwarcia Roku, 29.12, każdy proboszcz kościoła jubileuszowego oraz odpowiedzialni za “znaki nadziei” otrzymają po dwa wydrukowane plakaty na liturgii otwarcia, wraz z dwoma pieczątkami i dekretem Księdza Arcybiskupa). Znajdź swój Szlak i pobierz potrzebny plakat.

Plakaty A3 Szlaki nadziei. Kościoły. Kaplice. Znaki.

PLAKATY_B1_szlaki nadziei

PLAKAT_A0

O Roku Jubileuszowym, synodzie i nawrócenie

Przeżycie Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów Synodu Archidiecezji Wrocławskiej o nawróceniu i odnowie życia Kościoła. Chcemy przeżyć ten rok, uczestnicząc w wydarzeniach centralnych oraz pielgrzymując po drogach naszej archidiecezji do kościołów i kaplic jubileuszowych oraz tzw. “znaków nadziei”, czyli miejsc, w których dokonuje się konkretne, dobre dzieło.

Jesteśmy pielgrzymami nadziei.

W czasach biblijnych Lud Izraela co pięćdziesiąt lat przeżywał specjalny rok – każdy dłużnik był uwalniany ze swych zobowiązań, odzyskiwał swoją dawną własność, a jeśli wcześniej stał się czyimś niewolnikiem – w roku jubileuszowym odzyskiwał wolność. Prawdziwy “rok łaski” zaczął Jezus z Nazaretu, Boży Syn (por. Łk 4, 16-21). Dlatego Kościół ogłasza lata jubileuszowe – jako czas odnowy, nawrócenia, wyzwolenia człowieka z więzów grzechu i jego konsekwencji oraz innych przemożnych sił.

To daje nadzieję. Ona przewodzi nam w roku jubileuszowym 2025, któremu papież Franciszek dał hasło “Pielgrzymi nadziei”.

Kościoły jubileuszowe

W diecezji jest kilkadziesiąt kościołów jubileuszowych. To miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać tu łaskę odpustu (według dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r.) oraz „napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pokuty, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia” („Spes non confundit”, nr 5). Sprawowany będzie tu sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: piękna, godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Znaki nadziei

Papież Franciszek podkreśla w bulli, by Kościół dawał świadectwo obecności Boga przez ukazanie „znaków nadziei” („Spes non confundit”, nr 7). Związane są one z pokojem, ludzkim życiem, z więźniami, chorymi, młodzieżą, migrantami, osobami starszymi i ubogimi. Na „mapie diecezji” te znaki nadziei istnieją – to liczne miejsca, gdzie jako przyjaciele Jezusa dzielimy się swą nadzieją z chorymi, samotnymi, więźniami, osobami uzależnionymi, migrantami.

Szlaki nadziei
Kościoły, kaplice i znaki nadziei zostały połączone w osiem “Szlaków nadziei”. To propozycje tras długich na kilka lub kilkaset kilometrów, którym patronują święci lub osoby ważne dla historii wrocławskiego Kościoła. Do każdego szlaku przypisane są treści duchowe, m.in. fragmenty Biblii do rozważania. Będzie można przejść Szlak młodych z ks. Aleksandrem Zienkiewiczem lub Szlak pojednania z kard. Kominkiem.
Paszport pielgrzyma
Pielgrzymi wędrujący szlakami nadziei będą mogli zbierać pieczątki do paszportu papierowego lub cyfrowego. Paszport papierowy będzie można otrzymać w dniu otwarcia Roku Jubileuszowego 29.12.2024, a po otwarciu zakupić w Księgarni Archidiecezjalnej lub w katedrze. Paszport cyfrowy od 29.12.2024 będzie dostępne na stronie: www.pielgrzyminadziei.pl.