Jesteśmy pielgrzymami nadziei.
W czasach biblijnych Lud Izraela co pięćdziesiąt lat przeżywał specjalny rok – każdy dłużnik był uwalniany ze swych zobowiązań, odzyskiwał swoją dawną własność, a jeśli wcześniej stał się czyimś niewolnikiem – w roku jubileuszowym odzyskiwał wolność.
Prawdziwy “rok łaski” zaczął Jezus z Nazaretu, Boży Syn (por. Łk 4, 16-21). Dlatego Kościół ogłasza lata jubileuszowe – jako czas odnowy, nawrócenia, wyzwolenia człowieka z więzów grzechu i jego konsekwencji oraz innych przemożnych sił.
To daje nadzieję. Ona przewodzi nam w roku jubileuszowym 2025, któremu papież Franciszek dał hasło “Pielgrzymi nadziei”.
Rok Jubileuszowy w w diecezji:
Przeżycie Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów Synodu Archidiecezji Wrocławskiej o nawróceniu i odnowie życia Kościoła. Jak będzie to wyglądało?
Spotkania diecezjalne
1.Otwarcie Roku Jubileuszowego – 29 grudnia 2024, godz. 15:00, procesja z kościoła NMP na Piasku do katedry, Eucharystia, poczęstunek.
Podczas mszy świętej księża proboszczowie kościołów jubileuszowych wraz z parafianami, a także przedstawiciele “Znaków nadziei”, otrzymają od Księdza Arcybiskupa dekrety. To będzie także nasza pierwsza pielgrzymka – zabieramy swoje “Paszporty pielgrzyma” (i szukamy pierwszej pieczątki).
2. Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego – 7 czerwca 2025
Elementem czuwania będzie wspomnienie szczególnego momentu dla Kościoła: minie 1700 lat od pierwszego soboru Kościoła, który odbył się w Nicei (dziś zach. Turcja) w r. 325. Wtedy ułożono wyznanie wiary, którym modlimy się do dziś. To także okazja do refleksji nad synodalnością Kościoła.
3. Zamknięcie Roku Jubileuszowego – 28 grudnia 2025
Kościoły jubileuszowe
W diecezji będzie kilkadziesiąt kościołów jubileuszowych. To miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać tu łaskę odpustu (według dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r.) oraz „napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pokuty, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia” („Spes non confundit”, nr 5). Sprawowany będzie tu sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: piękna, godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
Z sakramentem pokuty i pojednania łączy się posługa Misjonarzy Miłosierdzia; Franciszek, „Spes non confundit”, nr 23: „Niech pełnią swoją posługę także podczas nadchodzącego Jubileuszu, przywracając nadzieję i przebaczając za każdym razem, gdy grzesznik zwraca się do nich z otwartym sercem i skruszoną duszą”.
Znaki nadziei
Papież Franciszek podkreśla w swej bulli, aby Kościół dawał świadectwo zbawczej obecności Boga poprzez ukazanie „znaków nadziei” („Spes non confundit”, nr 7). Wymienił i opisał owe „znaki”; związane są one z: pokojem, ludzkim życiem, z więźniami, chorymi, młodzieżą, migrantami, osobami starszymi i ubogimi.
Na „mapie diecezji” te znaki nadziei istnieją – to liczne miejsca, gdzie jako przyjaciele Jezusa dzielimy się swą nadzieją z chorymi, samotnymi, więźniami, osobami uzależnionymi, migrantami.
Szlaki wiary
Kościoły jubileuszowe i “Znaki nadziei” zostaną połączone szlakami wiary. To trasy, którymi będzie można pielgrzymować, aby się modlić, adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zyskać nadzieję.